Sadece bir görev beyanatıydı! – Jerry Maguire

Yazan: Misafir yazar, Ömür Yanıkoğlu

Bilen bilir, Hikaye Anlatıcısı Barış Özcan bir süre önce Youtube kanalında İZLE isimli bir seri başlattı ve burada tavsiye ettiği filmleri ve dizileri paylaşıyor. Bu filmi de orada paylaştı geçtiğimiz günlerde ve ben de o zaman duymuş oldum. Eğer siz bilmeyenlerdenseniz, daha önce bu filmi duymamış olabilirsiniz.

Bazen işimiz gereği tasvip etmediğimiz şeyler yapabiliriz hatta bunu uzun süre yaptığımızda artık bunun farkında bile olmayabiliriz. İşte Jerry de böyle bir işte çalışıyor ve bu işi uzun zamandır yapıyor. Yani yaptığı çirkinlikleri göremiyor fakat onda gerekli farkındalığı uyandıracak gelişmeler oluyor ve bir gece gözüne uyku girmiyor; bir görev beyanatı yazıyor ve film burada başlıyor.

Genelde hayatımızı kazanmak için bir işte çalışmamız gerekiyor ve günümüzde çok az şanslı insan sevdiği ve inandığı işte çalışabiliyor. Geriye kalan insanlar ya tasvip etmediği şartlarda çalışıyor ya da iyi şartlarda çalışabilmek uğruna tasvip etmediği şeyler yapıyor. Ya da ikisi birden…

Bu konu bana eşimden duyduğum şu sözü hatırlattı:

En temel özgürlük, insanın kendisi olarak yaşamında var olabilmesi ve kendi bütünlüğünü yaşayabilmesidir; dürüst insan özgürdür.
— Doğan Cüceloğlu – Gerçek Özgürlük

Bu biraz genel bir yaklaşım, belki de bu tür durumların ortak paydası. Çünkü dürüstlük insanın özüne daha yakındır. Ne yazık ki bu şu sonucu doğuruyor: hayatımızı kazanabilmek için dürüstlüğümüzden ve dolayısıyla özgürlüğümüzden vazgeçmemiz gerekebiliyor.

Bu filmi izleyin, nasıl bir hissiyat içinde olduğumu o zaman daha iyi anlayabilirsiniz. Pişman olmayacağınıza inanıyorum.

Yönetmen: Cameron Crowe
Senaryo: Cameron Crowe
Ülke: ABD
Tür: Komedi, Dram, Romantik, Spor
IMDB: 7.3
Vizyon Tarihi: 04 Nisan 1997
Dil: İngilizce


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir