Sosyallik İçinde Asosyallik: Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği!

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği; günümüzde ön planda olmanın farklılıktan geçtiğine olan inanca ve bu inancın anlamsız getirilerine güzel bir eleştiri niteliği taşıyor. Söz konusu eleştirileri, sosyal medyayı aktif şekilde kullanan bir arkadaş kitlesi olan Ali üzerinden yapıyor Behiç Ak.

Ali, yapmaya başladığı ödevi esnasında yaşanan bir aksaklık üzerine birdenbire sosyal medyada tanınan biri haline gelir ve bir süre sonra bu durum kontrolden çıkar. İnternet ortamında aktif olmanın olumlu olduğunu düşündüğü sonuçları kadar olumsuz sonuçlarıyla da tanışmaya başlar. Çünkü aslında ünlü olan kendisi değil; onun ismini kullanarak paylaşımlarda bulunan bir sanal hırsızdır.

Yasasin-C-Harfi

Günler geçer… Ve yaşanan olaylar, hem Ali’ye hem de arkadaşlarına yepyeni bir bakış açısı armağan eder.

Behiç Ak, Yaşasın Ç Harfi Kardeşiliği’ni yazarken, bugünün dünyasını eleştirirken sadece internet ortamı ile sınırlı kalmamış, aynı zamanda tüketici toplumumuzun kullan-at mantığını da sıkı bir eleştiriye maruz bırakmış.

Çoğu sayfasında sosyal medya hesaplarımızda boğulduğumuz ve çevremizi görmediğimiz biz yetişkinlere bolca hatırlatılsa da; elbette bugünün çocukları ve potansiyel gençlik için de yol gösterici bir roman.

2013 ve 2014 yıllarında üst üste “En iyi çocuk romanı” ödülü almış bu kitaba bir şans verin.

Keyifli okumalar…

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği, Behiç Ak

Günışığı Kitaplığı, 2016.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir