Bir Çocuğun Hayal Gücüne Dokunan Kitap: “Mercan Adası”

Uzunca bir zaman geçti üzerinden bu kitabın sayfaları arasında çıktığım yolculuğun. Sanırım 3. Sınıf öğrencisiydim mavi önlüğün üzerine ‘ABC’ harflerinin yer aldığı beyaz yaka taktığım yıllardı. Sınıf kütüphanesinde yer alan kitaplardan bir tanesini seçmemi söyledi öğretmenim ve ben tercihimi bu kitaptan yana kullandım çünkü isminde bir gizem vardı: ‘Mercan Adası’.

Mercan Adası adlı romanda olaylar bir adada geçmektedir. Dünya klasiği niteliğinde olan Mercan Adası kitabında üç arkadaşın başından geçen maceralar anlatılmaktadır. En büyük hayali dünyayı dolaşmak olan Ralph 15 yaşına bastığında ailesinden izin alarak büyük okyanusa açılır. Gemide çalışan Ralph gemideki tayfalardan Jack ve Peterkin’le arkadaş olur. Bu üç arkadaş maceralı yolculuğuna devam ederken, korkunç bir kasırga çıkar ve gemileri batar. Büyük dalgalarla boğuşan üç arkadaş hayatta kalma mücadelesi verir. En sonunda dev dalgalar onları bir adaya sürükler. Ralph Rover, Jack Martin ve Peterkin Gay adındaki bu üç kafadar çıktıkları adayı keşfetmek için her tarafı gezerler. Gemiden kurtardıkları ve adada temin ettikleri yiyeceklerle hayatta kalmayı başarırlar.

mercan-adasi

Kitap beni okudukça içine çekti ve sarıp sarmaladı. Kim bilir bu kitabın benim hayatımda bu kadar iz bırakmasının sebebi Ralph’ ın dünyayı dolaşma hayalidir ya da uçsuz denizler veya gizemli bir ada…

Ben çocukluğunu köyde geçiren, köyün çamurlu yollarında özgürce kirlenen ve hayalleri köy sınırlarını aşan bir çocuktum. Gökyüzüne bakıp o sonsuzluğun altında yer alan başka şehirleri, başka hayatları düşler onları keşfetmeyi arzulardım bir de denizleri ve gemileri çok merak ederdim sanırım ben merak etmeyi severdim.

Bu kitabın kahramanları ile birlikte ben de yolculuğa katıldım, ben de onlarla maceralara atıldım ve o adayı birlikte keşfettik bunu kimse öğrenemedi şimdiye kadar hep kitapla aramızda bir sır olarak kaldı şşşş kimse duymasın… =)

Psikolojik Danışman Ahmet Kılıç


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir