Çocuk Eğitimi Anlayışınızı Derinden Sarsacak Bir Kitap: Beni Ödülle Cezalandırma

Dr. Özgür Bolat’ın Beni Ödülle Cezalandırma kitabı geçtiğimiz aylarda piyasaya çıktı. İsmi ve etkileyici kapak tasarımı sayesinde raflarda da çabucak ilgi çekecek gibi gözüküyor. İtiraf etmeliyim ki; satın alırken bu kitaptan bu denli etkileneceğimi hiç ummamıştım. Çoğu çocuk eğitimi kitabında olduğu gibi sorunlardan ve sebeplerinden bahsedip; beni “Eee, peki bu problemi çözmek için ben ne yapacağım, aileye ne önereceğim?” noktasında bırakacağını düşünmüştüm. Çok yanılmışım.

beni-odulle-cezalandirma

Kitabın neredeyse tamamı bilimsel dayanaklar üzerine kurulu, ana konusu ise çocuklarımızı eğitirken sıklıkla başvurduğumuz: “Ödül” kavramı. Dr. Özgür Bolat; elimizi hiç korkak alıştırmadan çocuklarımıza sunduğumuz ödüllerin çocuk kafasındaki yansımasını açık şekilde önümüze sunuyor. Üstelik; kitabın isminden de tahmin edileceği üzere ödül ve ceza kavramlarının birbirinden ne kadar farksız olduğunu sayısız araştırmaya dayanarak açıklıyor.

Yazmak istediğim çokça ayrıntı var ancak; daha fazla ipucu verip kitabın tadını kaçırmak istemiyorum.

Okul psikolojik danışmanlarının odasını sıkça ziyaret edip, çocukları hakkında “ödev yapmıyor, sorumluluk almıyor, söz dinlemiyor” gibi şikayetlerini sunan ve çözüm bulamayan ailelere, onlara müşavirlik yapan meslektaşlarıma ve tüm eğitimcilere şiddetli tavsiyemdir.

Aile yapımıza, çocuklarımızın eğitimine ve eğitim sistemimizin yıllardır değiştirilemeyen taraflarına bakışınızı tekrar tekrar sarsacak bir kitapla baş başasınız. Keyifli ve bilinçlenmeli okumalar!

Beni Ödülle Cezalandırma
Dr. Özgür Bolat
Doğan Kitap, Eylül 2016.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir