Bir Dünya Keşfi: Küçük Kara Balık

Küçük Kara Balık, İranlı yazar Samed Behrengi tarafından kaleme alınmış enfes bir masal. Küçük bir akarsuda yaşayan balık topluluklarının içinden çıkan bir kaşifin masalı aslında. Başkahramanımız, büyük balıkların torunlarına sıkça anlattığı, yaşadıkları başka balıkların hayatına hiç benzemeyen küçük bir kara balık.

Küçük Kara Balık; günlerden bir gün annesini telaş içinde uyandırır. Artık bu küçük su birikintisinin ona dar gelmeye başladığını söyler. Hep merak ettiği başka dünyaları, başka balıkları da görmek istediğini anlatır. Annesi telaşlanır, komşu balıklar karşı çıkar, bazıları ise onu isyan etmekle suçlar. Ancak bunlar küçük kahramanımızı yıldırmaya yetmez. Kimseyi dinlemeden, annesinden af dileyerek yıllardır içinde yanan merak ateşinin peşine düşer.

samed-behrengi-kucuk-kara-balik

Onun bu cesaretine hayran olan arkadaşları onu uğurlamaya gelirler ve asıl masal burada başlar. Nice zorluklar, nice güzellikler beklemektedir Küçük Kara Balık’ı.

Mücadelesi, zorluklardan aldığı dersler, kurduğu dostluklar ve bitmek bilmeyen azmi çocukların dünyasını zenginleştirecek türden.

Bu masal kitabını alın ve bir gece çocuğunuzla birlikte okuyun. Bu güzel masalın; çocukları eğlendirirken, sorgulamadan yaşadığımız, içine sıkışıp kaldığımız dünya hakkında bize de söyleyeceği çok şey var.

Keyifli okumalar…

Samed Behrengi, Küçük Kara Balık

Can Yayınları, 2012.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir