Bir Yazarın Esrarengiz Dünyası: Geçmişe Tırmanan Merdiven

Behiç Ak, Geçmişe Tırmanan Merdiven isimli öyküsünde diğer kitaplarını okuyanların çok yakından bildiği samimi bir çevreye götürüyor bizi. Daha önce onun öykülerinin tadına bakmadıysanız endişeye gerek yok. Çünkü karakterler hiç de yabancı değil.

Gündelik yaşam içinde sıkça rastladığımız kahramanlarımızın hayatı tüm olağan hali ile ilerlerken mahalleye bir yazarın taşınacağı haberi ile ortam birden hareketlenir. Çocukların bahçesinde doyasıya oyun oynadığı Boğaziçi Köşkü yeni misafirini beklemeye başlar, tabii mahalle halkı da yeni komşularını.

Geçmişe Tırmanan Merdiven Kapak

Günler geçer, beklenen olur ve yazar Seyfettin Sarıgöl evine yerleşir. Ancak gizem sürmektedir. Bu adam tek başına koskoca evde ne yapar, kaç hizmetçisi var, akşamları o köşkte ne pişer, o kadar oda nasıl dolar… Bütün bunlar merak konusudur tüm mahalle için. Yazarın kitaplarını okuyanlar, okumayanlar, oyun bahçesini yitiren çocuklar hemen hemen herkes başka bir fikir içindedir.

Ve bir gün, tüm mahalle için olmasa da on yaşlarında bir çocuk için sır perdesi aralanır. Bu hem o çocuk hem de yazarımız Seyfettin Sarıgöl için eşsiz bir deneyimin başlangıcı olacaktır.

Okuduğum kitapları tekrar tekrar okumaktan sıkıldım diyen çocuklara, yahu doğru düzgün kitap bulamıyoruz diyen ailelere şiddetli tavsiyemdir.

Çok keyifli okumalar…

Geçmişe Tırmanan Merdiven, Behiç Ak
Günışığı Kitaplığı, 2016.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir