Şermin Çarkacı, nam-ı diğer Oyuncu Anne, annelerin yoldaşı olduğu kitaplardan sonra şimdi de çocukluk anıları ile süslediği Dedemin Bakkalı kitabı ile karşımızda.

Takip edenler bilir, kendisi çocukluk anılarını paylaşmaktan fazlasıyla keyif alan bir şahsiyet. Dolu dolu bir çocukluk geçirmenin keyfini sürüyor olacak ki; kendi çocukları için de benzer bir çaba içerisinde.

Gelelim şimdilerde 3 çocuğunun neşeli annesi olarak bilinen Şermin Çarkacı’nın girişimci bir bakkal çırağı olduğu zamanları anlattığı Dedemin Bakkalı’na. Aslında bu kitap, bir anı birikimi olmasıyla birlikte diğer taraftan da bir tür “Yetişkin Kullanma Kılavuzu” =) Türlü türlü projeleri ile dedesinin bakkalını hipermarket seviyesine taşımaya çalışan küçük Şermin; yetişkinlerin anlamsız engellerine toslarken bir liste oluşturuyor. Böylece diğer girişimci ruhları da yetişkinler yüzünden yaşayacakları sorunlar konusunda baştan uyarmış oluyor denebilir.

Kitaba dair en ilgi çekici ayrıntı, kitabın hitap ettiği yaş aralığı: 9- 40 yaş. Ayrıca 40 yaş sonrası için yakın gözlüğü gerekebilir diye not düşüyor yazar.

Bir solukta bitirebileceğiniz, çocuklarınızla/ öğrencilerinizle paylaşabileceğiniz naif bir kitap arıyorsanız doğru kitabın önerisini okuyorsunuz demektir. =)

Küçük Şermin’in yaratıcı fikirlerinde, acayip deneyimlerinde kendi çocukluğunuzdan bir şeyler bulabileceğinize şüphe yok.

Not: Yazar, kitapta bahsi geçen bakkalın kapanmasının ardından arda kalan eşya ve malzemelerle bir de sergi açmıştır.

Keyifli okumalar…

“O, tuz ruhu isteyen müşteriye yemek tuzu gönderip “ruhu arkadan gelecek” diyen bir girişimci…
O, fakir müşterilere bedava ürünler satıp ücreti zenginlerin hesabına yazan bir kahraman…
O, bakkaldaki içecekleri birbirine karıştırıp daha güzelini bulmak ve müşterilerine sunmak için uğraşan bir sivri zeka…
O, Afrikalı çocuklara yardım göndermek için arkadaşlarının ellerinden kandil yiyeceklerini toplayan bir yardımsever…
O, attığı her adım olay olan, aşırı eğlenceli, cin fikirli, fena halde yenilikçi bir bakkal çırağı…”

(Tanıtım Bülteninden)

Dedemin Bakkalı, Şermin Çarkacı.

Taze Kitap, 2016.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir