Hiç Hata Yapmayan Kız, son dönemde rastladığım en güçlü sosyal mesaja sahip çocuk kitabı. Bir mesajın, okuyucuya –bilhassa da bu okuyucu bir çocuksa- bu denli direkt verilmesi ne kadar doğru diyenleri duyar gibiyim. Keşke sizinle bir araya gelebilsek de daha anasınıfında yanlış yapacağı korkusuyla hiçbir şey yapamayan, bu hissini açık edemeyen çareyi de sınıfa girmemekte bulan miniklerimden bahsedebilsem. Keşke çizgi çalışması yaparken heves içinde olan, harflere geçildiğinde rastladığı bu yeni şeyi yapamamaktan korkan, en kötüsü de mükemmel yapamayacağını hissettiği anda yapmaktan vazgeçen 1. sınıf öğrencilerimi size anlatabilsem.

Ne yazık ki; bunu çocuklara biz yapıyoruz. Başarılı olması için didindiğimiz, en iyisini yapmasını istediğimiz için çoğu zaman çalışmalarına birebir eşlik ettiğimiz çocuklarımıza farkında olmadan biz yapıyoruz. Ve bu baskı, hem bize hem onlara bir kaygı olarak geri dönüyor.

Kitabımızın başkahramanı Betül de, her şeyi olması gerektiği gibi yapan sevimli bir kız. Her günü her saati her işi planlı ve düzgün. Etrafındaki herkes onu hiç hata yapmaması ile tanıyor. Her şey bu denli mükemmel (!) giderken okulda yaşanan bir olay Betül’ün hayatını o dümdüz raydan çıkarıp, her dönemecinde her sarsıntısında yeni bir şey öğreneceği gerçek bir yolculuğa yerleştiriyor. Ve o günden sonra herkes onu sadece Betül olarak tanıyor.

Çocuklarınıza ve size hayatı yeniden gözden geçirmeniz için bir armağan niteliğinde bir kitap. Hepimizin bu küçük maceradan öğrenecekleri var.

4 yaş ve üzeri için uygundur.

Keyifli ve bilinçlenmeli okumalar.

Hiç Hata Yapmayan Kız, Mark Pett.
1001 Çiçek Kitaplar, 2012.
Resimleyen: Gary Rubinstein
Çeviren: Meltem Özdemir


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir