Ters Yüz, duygularımızın işleyişine farklı açılardan bakan eğlenceli bir animasyon. Başrol oyuncumuz Riley, ailesi ile sıcak ilişkileri olan uyumlu bir kız çocuğu. Ergenlik dönemine yaklaşması sebebiyle ufak tefek sallantılar yaşasa da yaşadığı çevreye, okuluna ve arkadaşlarına bağlı mutlu bir çocuk profili çiziyor.

Ters Yüz (Inside Out)

Her şeyin bu denli yolunda gittiği bir sırada, Riley ve ailesinin başka bir şehre taşınma mecburiyetinin bazı sağlam taşları yerinden oynatmasıyla asıl hikaye başlıyor. Önceleri çoğunlukla mutluluğun hüküm sürdüğü duygular aleminde üzüntü, kızgınlık, tiksinme ve korku gibi duygular da en az mutluluk kadar söz sahibi olmaya başlıyor.

Ters Yüz (Inside Out)

Filmin tamamı insan beyninin ve duygu mekanizmasının mükemmel işleyişini gözler önüne sererken, yaşantı içerisinde duyguların işbirliğine de işaret ediyor. Sadece ve sadece üzgün olmanın, sadece kızgın olmanın mümkün olmadığını her yaşantının içinde başka hislere de yer olduğunu anlatma çabası içinde aslında.

En mühimi de yaşam deneyimleriyle kurulan ve saklanan çocukluk anıları… İşte bu yüzden sadece çocukların değil, yetişkinlerin de izlemesi gereken bir animasyon: Ters Yüz. Belki de en çok anne babaların…

Duygularını anlayabilmesi, ifade etmesi, en çok da başkalarını anlayabilmesi için çaba gösterdiğimiz çocuklarımız ve öğrencilerimiz için güzel bir öneri. İçeriğin biraz karmaşık yapılanmış olması sebebiyle 5. sınıf ve sonrası için daha uygun olabileceğini düşünüyorum.

Duygularımızın işbirliği içinde olduğu huzurlu bir yaşam dileklerimle, iyi seyirler…


Özgün İsmi: Inside Out
Yönetmen: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen
Senaryo: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen, Meg LeFauve
Tür: Animasyon, Macera, Komedi, Dram, Aile, Fantastik
IMDB: 8.3
Vizyon Tarihi: 19 Haziran 2015 (Türkiye)
Müzik: Michael Giacchino


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir