Bu kitap son dönemde karşıma çıkan en işlevsel etkinlik kitabı! Marge Eaton Heegaard tarafından yazılmış “Duygularımı Çiziyorum” serisi içinde yer alıyor: Benden Farklı Olanla Yaşamayı Öğreniyorum.

Okul ortamında en çok karşımıza çıkan sorunlardan biri, çocukların farklı durumları ve kendilerine benzemeyen çocukları yadırgamaları. Hal böyleyken; farklı olmayı, ilginç bulmak yerine yadırgayan çocuklar zaman zaman arkadaşlarına karşı olumsuz tutumlar sergileyebiliyorlar. Bunların başında da ne yazık ki, alay etme, lakap takma ve başka zorbalık türleri geliyor.

Bu kitap aslında tam da bu soruna el atıyor. Çocuklar, kitaptaki etkinlikleri yaparken hem kendilerinde var olan özellikleri keşfediyorlar hem de başkalarını. Başka ailelerde yetişmiş arkadaşlarını, farklı hayat biçimlerini, engelli olmayı, önyargılardan kurtulmayı, kendi güçlü ve zayıf yönlerini tanımayı bu etkinliklerle daha anlamlı hale getiriyorlar.

Neredeyse tamamı çizim üzerine odaklanmış etkinlikler esnasında çocuklarla konuşmak ve fikir alışverişi yapmak içinde bulundukları bu çalışmayı anlamlandırmaları açısından faydalı olacaktır. Kitap bireysel çalışmalarda kullanılabileceği gibi grup çalışmalarında da etkin şekilde kullanılabilir.

Yaş grubu olarak 7-11 yaşlar arasının uygun olduğu belirtilmiştir.

Çocukların kendilerine ve dünyaya bakışını önemseyen bütün ailelere ve psikolojik danışmanlara tavsiyemdir.

Keyifli okumalar =)

Benden Farklı Olanla Yaşamayı Öğreniyorum, Marge Eaton Heegaard.

İletişim Yayınları, Mart 2017.

Çeviri: Ceren Kınık


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir