İtiraf etmeliyim ki, son yıllarda okuduğum en etkileyici kitapla karşı karşıyayım: 35 kilo Tembel Teneke!

Bir çocuğun başarısızlıkla etiketlenmesinin en net hikayesini anlatıyor Anna Gavalda. Aile, arkadaşlar, eğitimciler, eş- dost ve akrabalar avaz avaz aynı fikri savunurken bu denli düşük notlar alan bir çocuğa kim inanabilir ki… Peki, bir çocuk bütün bunlarla nasıl mücadele edebilir?

Baş kahramanımız Grégorie okul derslerinde -kendi deyimiyle beden eğitimi dersinde bile- oldukça başarısız bir öğrencidir. Bütün bunların aksine; el işlerinde, özellikle marangozlukta üstün yeteneklere sahiptir. Ancak dedesi hariç kimse bu yeteneklerini umursamamaktadır.

Grégorie, bütün bu yaşananlara dur demek için bir çözüm yolu bulur ve sıradışı bir okula başvurur. Bundan sonrası; sevginin, arkadaşlığın iyileştirici gücü….

Eğitim sistemine, çocuğunuzun okul hayatına ve “başarılı çocuk” kavramına bakış açınızı defalarca sorgulatacak türden bir kitapla baş başasınız.

Grégorie’nin ana sınıfı öğretmeninin sözleri bir çocuğu tanımanın, mutlu bir çocuk yetiştirmenin anahtarı olduğunun ispatı gibi aslında:
“Bu çocuğun süzgeç gibi bir kafası, peri gibi parmakları ve kocaman bir yüreği var. Bunu değerlendirmeyi başarmanız gerekiyor.”

Not: Kitap, seviye olarak 8 yaş ve üzeri için uygundur.

Keyifli okumalar…


35 Kilo Tembel Teneke, Anna Gavalda.
Günışığı Kitaplığı, 2004.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir