Oyuncu Anne İş Başında: Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler

Uzun zamandır sosyal medya üzerinde takip ettiğim Şermin Çarkacı’nın nam-ı diğer Oyuncu Anne’nin okuduğum ilk kitabından bahsetmek istiyorum. Kitabın ismi: Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler.

Kötü alışkanlıklar diye bahsedilen yaklaşık 5 yaşına kadar her çocukta bolca görülen davranışlar aslında. Örnek vermek gerekirse, emzik ve bez bırakmama, ısırma, inat, küfür, burun karıştırma vb. Yazarının da söylediği gibi aslında biz yetişkinler bunları kötü alışkanlıklar diye tanımlıyoruz. Oysa hemen hepsi büyümenin doğal bir parçası…

Ne yazık, çocuk yetiştiren insanların yükleri zaman zaman öyle ağırlaşıyor ki; bu yük gözlerine de bir perde indirebiliyor. Her anne- baba o emziğin eninde sonunda bırakılacağının farkında. Ancak etraftan o kadar çok ses yükseliyor ki, her biri kendini dünyanın en kötü anne-babası sanacak kadar bunalıyor. Bu bunalma sabırsızlığı beraberinde getiriyor. Her bir öğrenme yaşantısı uzun bir süreç gerektirirken; çocuk karşısında hemen her şey olsun isteyen bir ebeveyn ile karşı karşıya kalabiliyor. İşte tam da burada herkesin ihtiyacı olan şey, deneyimlerini paylaşacak halden anlayan bir insan.

Ben sizi, bu tanıtım yazısı ile halden anlayan biriyle tanıştırmış bulunuyorum =)

kotu-aliskanliklara-iyi-öneriler-aile-kafe

Aranızda takip edenler varsa Şermin Çarkacı’nın samimi üslubunu tanırsınız. Kitap da böyle bir üslupla yazılmış. Sıcak, içten, en mühimi de halden anlayan bir dille. Hem sadece sizin değil, güzel yavrunuzun duygularını da dile getiren cinsten.

Bu kitabı okurken, bir çay koyup sırtınızı sıvazlayarak sizi sakinleştiren bir ablayla konuştuğunuzu hissedebilirsiniz. Hem aldığınız tavsiyeler tam 3 çocuk üzerinde denenmiş, fazlaca da çeşitlilik arz ediyor.

Çocuk sahibiyseniz, planlıyorsanız ya da benim gibi “Dur, bir bakayım, neler yazmış?” diyorsanız sizi en yakındaki kitapçıya davet ediyorum.

Kitabın en hoşuma giden satırlarıyla yazıyı bitireyim:

“Hadi kabul edelim. O artık bebek değil. Hem de emziği bırakmak istemediğini “ver onu banaa” diye ifade edecek kadar. Beze kaka yapmamak için vücudunu zorlayacak kadar. Kızınca bağırıp çağıracak kadar. Ve ona doğruları anlattığında seni anlayacak kadar! O yüzden en etkili yöntemi dene. Konuş onunla. Anlat. O aradaki bağı kurabilirsen mutlaka anlayacak.”

Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler, Şermin Çarkacı.

Elma Yayınevi, Haziran 2016.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir