Dr. Gülcan Özer, Tedx konuşmasına* rast gelerek keşfettiğim, sonrasında “Vay benim aklım nerelerdeymiş? Keşke önceden tanısaymışım!” diye hayıflandığım bir terapist. Bugün bahsedeceğim kitap, Dr. Gülcan Özer’in de görev yaptığı Terapi İstanbul Danışmanlık Merkezi’ndeki diğer uzmanlarla birlikte kaleme aldığı “İnsan Halleri”.

İnsan Halleri, hem çok kapsamlı hem de çok akıcı bir kitap. Bir terapist grubunun elinden çıkmış olması size sadece psikoloji alanına hitap eden bir kitap intibası uyandırmasın. İnsan Halleri, adı üstünde, geride bıraktığınız yıllara, sizi bekleyen hayata, kısacası her halinize ışık tutan samimi bir kaynak. 

Satırlar arasında çocukluk yaralarınıza rastlayabilir, eş ve ebeveyn tutumlarınızı sorgulayabilir, belki bugüne belki geleceğe dair kaygı duyabilirsiniz. Bu saydıklarımın hepsi ihtimal elbette, ama gerçekliği tartışılmaz olan her halin, her duygunun “insanlık hali” olduğu. Bu sebeple, önce halimizi kabul etmeyle başlayabiliriz. İşler karışır da kendi kendimize düğümü çözemezsek, bir uzman desteğine başvurmak bir diğer doğru adım olabilir.

Keyifli okumalar size =)

Not: Keşke üniversitedeki Gelişim Psikolojisi derslerinde işlediğimiz kitaplardan biri de “İnsan Halleri olsaydı. =)

İnsan Halleri, Dr. Gülcan Özer ve Terapi İstanbul.

Doğan Kitap, 2017. 

Gülcan Hoca’nın yukarıda bahsettiğim Tedx videosunu izlemek isterseniz aşağıya ekliyorum. =)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir