Bu Kitap Senin Serisi’nden ikinci kitap olarak çıkan “Yaz, Düşün, Araştır” son dönemde gördüğüm en verimli etkinlik kitaplarından. İsminden de anlaşılacağı gibi, çocukları; araştırmaya, düşünmeye ve yazmaya teşvik ediyor. Hem de birbirinden sevimli tasarlanmış sayfalarıyla. Kitap tasarım açısından genel olarak bir sevimlilik arz ediyor zaten. Kapağın sol üst köşesinden sarkan örümcekten tutun, sağ kısımda yer alan her çocuğun en az bir kez çizmiş olduğu kısa patikalı ev resmine kadar… =)

Kitapta yer alan etkinliklere birkaç örnek verecek olursam: “ Bir Yemek Tarifi Uydur.” “Kendi Gazeteni Çıkar” “Bir Süper Kahraman Hayal Et ve Ona Bir Kimlik Kartı Yap” “Büyücünün İksiri/ Bir iksir Uydur ve Ne için Kullanacağını Anlat” vb.

Bunlar etkinliklerden sadece birkaçı. Seviye açısından bakıldığında 8 yaş ve üzeri için uygun olduğu söylenebilir. Evde çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz gibi, benim gibi sınıflarda rehberlik etkinliği olarak da kullanabilirsiniz. Çıkan sonuçlara hayran kalacaksınız =)

Eğitim sistemimizin çıkmazları, gelecek kaygılarımız ve benzer sorunlar sebebiyle çocuklarımızın istemeden de olsa körelttiğimiz yaratıcı taraflarını bu tür etkinlikler sayesinde biraz olsun hareketlendirebileceğimizi umuyorum.

Artık yeni etkinlikler arıyorum diyenlere şimdiden keyifli zamanlar diliyorum =)

Not: Tanıtım yazısında kullanılan fotoğraf kitabı resimleyen Gökçe İrtem’e aittir.

Yaz, Düşün, Araştır.
Yazan: Ezgi Berk
Resimleyen: Gökçe İrtem
Redhouse Kidz Yayınları, Ekim 2016.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir