Kitabımızın yazarı Klinik Psikolog Deniz Bolsoy Erdem’i, birkaç yıldır sosyal medyada “Terapi Defteri” isimli sayfasından takip ediyorum. Hayata dair kısa ve net tespitleri sayesinde oldukça fazla takipçisi olan Erdem, paylaşımlarında sıkça karikatürist eşi Selçuk Erdem’in çalışmalarına da yer veriyor.

Bir kitap hazırlığında olduğunu duyduğumda açıkçası çok heyecanlandım. Paylaşımları gibi akıcı, samimi ve nokta atışı yapan bir kitap olmasını bekliyordum. Vee.. Beni hiç yanıltmadı. =) Kitabı alır almaz, bir solukta okudum. Ardından yavaş yavaş bir kez daha okudum.

Deniz Bolsoy Erdem, kitabını 3 temel bölüme ayırmış. Değişim yavaş yavaş başlasın, Kendini geliştirme ve Kendinle yüzleşme. Bunlar dışında yer alan alt kategorilere de danışanlarından öğrendiklerini paylaştığı kısımlarda ulaşıyoruz.

Bu kitabı okurken, kendiniz ile ilgili bazı tespitler yapabilir ve kendiniz ile yüzleşebilirsiniz. Bu noktada, kitabı bir pusula olarak kullanabilirsiniz. En mühimi de baş edemediğinizi düşündüğünüz durumlar için Deniz Hanım gibi bir uzmandan yardım almayı deneyebilirsiniz.

Kitaba dair paylaşılacak çok fazla alıntı var; okuduğunuzda siz de fark edeceksiniz. Ancak; en sevdiğim iki tanesini burada paylaşmak istiyorum:

“Affetmek, karşınızdakine bahşettiğiniz bir lütuf değil; zihninizi çöplerden arındırarak kendinize yaptığınız bir iyiliktir.”

“Üç kişi yanlış anlayacak diye doğru anlayacak yüz kişiden kendinizi mahrum etmeyin.”

Farkındalık yaratacağını dilediğim, keyifli okumalar…

Not: Yazarın 2. kitabını da bin bir hevesle beklediğim doğrudur =)

Terapi Defteri, Klinik Psikolog Deniz Bolsoy Erdem

Doğan Novus Yayınları, Mayıs 2016.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir