“Sahi Kırık Bir Kalp Nasıl Tamir Edilir?” : Eyvah Kalbim Kırıldı!

“Bazen ‘pat’! diye bir top çarpar ve o rengârenk dondurman yere düşer, külahı bile kırılır. Bazen de hayallerin suya düşer ve ‘pıt’! diye kalbin kırılır.”

Bu cümlelerle başlıyor Elif Yemenici’nin hem yazıp hem resimlediği “Eyvah Kalbim Kırıldı.” Başkahramanımızın ismi Kalben, kocaman gözleri olan şirin mi şirin bir kız. Arkadaşlarının onu oyuna almadığı bir gün, attıkları top da çarpıp dondurmasını yere düşürünce Kalben’in de küçük kalbi “pıt!” diye kırılmış.

Kırgınlıkla minik minik sızlayan kalbini onarmanın peşine düşmüş Kalben. Ee tabii biz de peşi sıra…

Bu maceranın devamını merak edenler için, “Eyvah Kalbim Kırıldı” büyüleyici çizimleriyle raflarda sizi bekliyor.

Söz konusu küçük okurlar olunca, ebeveynler de eğitimciler de kitabın içinde bir mesaj arıyor ya da en azından çocuğun kendini özdeşleştirebileceği bir karakter. Elif Yemenici, ikisini de yakalamış bu kitapta. Kalben, hem çocuklarınızın kendini bulabileceği bir karakter hem de onların içine özenle yerleştirmeye çalıştığımız bir değeri kalbinde taşıyor.

Çocuklara kalp kırıklığını açıklamak, dünyanın adaletsizliğini izah etmek, en mühimi de küskünlüklerini nasıl çözeceklerini anlatmak oldukça zorken Kalben yardımınıza koşabilir. Kırgınlığına bulduğu çareyi sadece kitapta bırakmaktansa çocuklarınızla/öğrencilerinizle yaşama da geçirebilmeniz dileğiyle…

Keyifli okumalar…

Not: Büyüleyici çizimlere göz atmak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilrsiniz.

Eyvah Kalbim Kırıldı
Yazan ve Resimleyen: Elif Yemenici
Redhouse Kidz Yayınları, 2016


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir