Bu Tosba Bambaşka: Hızlı Tosbi

Hızlı Tosbi, aynı zamanda belgeselci olan İsmet Bertan’ın kaleminden okuduğum ilk kitap. Adından da anlaşılacağı üzere bir kaplumbağanın hikayesini anlatıyor. Aslında doğasının aksine tavşanla yarışa giren kaplumbağa hikayelerine çocukluğumuzdan aşinayız. İsmet Bertan, o hikayelerdeki azimli tosbayı bambaşka özelliklerle bezemiş bu romanda.

Yaşama sevincine, insan sevgisine doğuştan sahip taptaze sebzelerle dolu yemyeşil bir bahçede annesi ile hayatını geçiren bir hayvan Tosbi. Bahçesinde yaşadıkları insanların iyiliği, sahibi Sezen’in yumuşak kalbi sayesinde hiçbir kötülüğe rastlamadan hayatını sürdürüyor. Taa ki, bir kartal pençesinde gökyüzüne yükselene dek… O günden sonra, hayatın onların yaşadığı bahçe kadar huzurlu ve sakin olmadığını, karşısına çıkacak her insanın da sahibi Sezen kadar iyi yürekli ve yumuşak olamayacağını her yeni deneyimde tekrar anlıyor Tosbi.

İsmet Bertan, sanırım, belgeselci tarafının da etkisiyle hem insanları hem de yaşamlarına tanıklık etmemizi sağladığı hayvanları çok gerçekçi bir bakışla anlatmış. Hayvansever insanları olanca inceliği ile anlatırken, onların üzerinden para kazanmaya çalışanları da aynı kuvvetle eleştirmiş. Aynı şekilde bilim dünyasını da satır aralarında okuyucunun gözü önüne sunmuş.

2005 yılında Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından “En İyi Çocuk Romanı” seçilen Hızlı Tosbi, her sayfada okura yeni heyecanlar yaşatacak akıcılıkta yazılmış. Özellikle okuma alışkanlığı kazandırma konusunda velilerin ve öğretmenlerin faydalanabileceği bir kitap.

9 yaş üstü için uygundur.

Bu küçük tosbanın size anlatacakları var. Keyifli okumalar.

Hızlı Tosbi, İsmet Bertan.

Günışığı Kitaplığı, 2005.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir