Yeni Bir Başlangıcın Kıyısındaki Çocuklar: Annem ve Babam Boşanıyor

Boşanma süreci yetişkin bireyler için zorlu ancak doğru şekilde yönetildiğinde en az zararla atlatılabilecek bir dönemdir. Çocuklar söz konusu olduğunda ise bu süreç daha zorlayıcı ve yıpratıcı olabilmektedir. Yetişkin bireyler mantık çerçevesinde evliliklerinin artık devam edemeyeceğine dair bir karar verip, bu kararı uygulama yoluna gidebilirken çocuklar anne-babalarının ayrılmasına anlam verememektedirler. Ayrılığı anlamlı bulamayan çocuklar yeni yaşamlarına da uyum sağlamakta da güçlük çekmektedirler. “Annem ve Babam Boşanıyor” isimli bu kitap aslında bu ayrılığı anlamlandırma ve uyum sürecine katkı sağlamak amacıyla hazırlanmış.

“Annem ve Babam Boşanıyor” duyguları çizerek ifade etme temeline dayanıyor. Değişimi anlamak, boşanma kavramını öğrenmek, duyguları ifade etmek, boşanma ile ilgili kaygıları ifade etmek, yeni yaşama uyum sağlamak, boşanmış anne/baba ile yaşamak, güçlü yanları keşfetmek ve geliştirmek başlıkları üzerinden çocuklara kendilerini ifade etme şansı tanıyor.

7-11 yaş arası için uygun olduğu belirtilen kitap, alanın uzmanları, okul psikolojik danışmanları tarafından ve bir uzman işbirliğinde aileler tarafından kullanılabilir. Çizimler üzerine konuşularak çocuğun yanlış çıkarımları, kaygıları saptanıp, bunun üzerine konuşularak çocuğun sıkıntılı durumundan çıkmasına destek sağlanabilir. kitap içerisinden seçilecek belli başlı çalışmalar, parçalanmış ailelerden gelen çocuklardan oluşturulmuş grup çalışmalarında da etkili şekilde kullanılabilir.

Bu kitabın işbirliği ile başarılı çalışmalar yapmanızı diliyorum.

Annem ve Babam Boşanıyor, Marge Eaton Heegaard.

İletişim Yayınları, 2016. 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir