7-14 yaş okul çağı olarak tabir edilen; 0-6 yaş gibi kritik bir aralıktan çıkan çocuğun o zaman diliminde edindiklerinin sağlamlaştığı, kişiliğinin şekillendiği bir dönemdir. Aynı zamanda ergenliğe yaklaşılması sebebiyle daha fazla önem arz etmektedir. Bu zorlu sürece dahil olan okul hayatı, akademik başarı kaygıları ve arkadaşlık ilişkileri beraberinde bazı sorunlar da getirebilmektedir.

Adem Güneş, 7-14 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural isimli kitabında bu önemli gelişim dönemine dair ipuçları veriyor. Kuramsal bilgilerin ağırlığından sıyrılmış; kısa ve net bilgiler mevcut. En önemlisi, söz konusu yaş grubundaki çocukların neredeyse tüm duygularından satır aralarında bahsedilmiş. Bir çocuğa yardımcı olabilmenin yolunun onu tanımaktan geçtiği gerçeği göz önüne alındığında; Adem Güneş’in bu eseri tam da ulaşılması gereken bir noktaya işaret ediyor.

Arka kapağında da belirtildiği üzere; uzun süreli okumalar yapmaya fırsat bulamayan anne-babalar ve eğitimciler için bir başucu kitabı.

Yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi; şiddetle tavsiye ediyorum.

Keyifli, bilgilenmeli okumalar…

Uzman Pedagog Doktor, 7-14 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural
Timaş Yayınları, 2015.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir