“13 Reasons Why”, çeviri ismiyle “Ölmek İçin 13 Sebep” son günlerde adından sıkça söz ettiren bir dizi. İzleyicilerin olumlu yorumlarının yanı sıra, ne yazık ki olumsuz bir üne de sahip. Yayınlandığı ülkelerde bazı ergenleri intihara teşvik ettiğine dair açıklamalar yapıldı. Bu üzücü etki sebebiyle; eğer bir ergen ebeveyni ya da ergenlerle çalışan bir ruh sağlığı uzmanı (psikiyatrist, psikolog ya da psikolojik danışman) iseniz, diziyi izleyen, normal üstü beğenilerde bulunan, zorbalıkla mücadele etmekte zorlanan, en mühimi intiharı çağrıştıran dolaylı ifadelerde bulunan gençlerle ilgili dikkatinizi- çabanızı- önleminizi arttırmanızı rica ediyorum.

Dizinin baş karakteri Hannah, intiharının ardından onu bu sonuca götüren sebepleri kasetler halinde geride bırakan bir lise öğrencisi. Kasetlerle birlikte, onları kimin hangi sırayla dinleyeceğine dair de bir talimat mektubu bırakıyor. İzleyici, kasetlere bir diğer baş kahraman olan Clay tarafından dinlenirken eşlik ediyor. Ve daha ilk bölümden itibaren, sıradan bir ifadeyle akran zorbalığı dediğimiz durumun ne boyutlara ulaşabileceğine şahitlik etmeye başlıyor. 

Dizi her ne kadar yabancı kaynaklı olsa da, bizim lise ve dengi okullarımızda yaşanan olaylara da bir ışık yaktığı aşikar. Zorbalık her türü ile çocukların ve gençlerin etrafını sarmış durumda. Sosyal medya ile de yepyeni bir türü hayatımıza dahil oldu: Siber zorbalık. Yani internet kanalları vasıtasıyla uygulanan her türlü zarar verici tutum ve davranış. Hal böyleyken, güvenli internet kullanımı ve çocukların bu konuda eğitilmesi de üst düzey önem taşıyor.

Bu diziyi izlerken her an, herhangi birinin Hannah için bir umut ışığı yakmasını, aydınlık bir pencere aralamasını bekledim. Bir okul psikolojik danışmanı olarak da üzerimde bulunan sorumluluğun ne denli büyük olduğunu yeniden fark ettim.

Çocuğum bana hiçbir şey anlatmıyor, benimle sıkıntısını paylaşmıyor, başını telefondan kaldırmıyor diyen anne-babalar için ufak bir tavsiye: Zarar gören ilişkinizi tekrar inşa edebilirsiniz. En büyük ve etkili adım, yargılayan ve hesap soran taraf olmak yerine sadece dinleyen ve anlamaya çalışan bir tavır sergilemeyi deneyin. Çocuklarınızın, ne yaşanırsa yaşansın sizin sığınılabilecek bir liman olduğunuzu bilmeye ihtiyacı var. Çabanıza rağmen yol alamadığınızı düşünüyorsanız, bir uzman yardımına başvurabilirsiniz.

Not: Dizi, aynı ismi taşıyan bir kitaptan uyarlandı ve 2. sezonunun çekileceği duyuruldu. Kitabın Türkçe çeviri ismi ise : Ölmek için 13 Sebep.

Farkındalık yaratan bir seyir olması dileğiyle…

Yönetmen: Gregg Araki, Kyle Patrick Alvarez, Carl Franklin
Senaryo: Jay Asher, Brian Yorkey, Nic Sheff
Ülke: ABD
Vizyon Tarihi: 02 Mart 2017 (ABD)
Müzik: Eskmo


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir