Atypical, son dönemlerin popüler kanalı Netflix’in orijinal yapımlarından en yenisi. Güzel yapımlar seyretmeyi seviyorum; bir de söz konusu dizi, toplumda anlaşılması gereken bir konuya değindiğinde tadından yenmiyor =) Atypical da otizmi olan baş karakter Sam ve onun çevresini odak noktasına alarak; otizmi, otizmli bireylerin günlük hayatlarında karşılaştıkları zorlukları ve insanların otizme bakışını anlatıyor.

Atypical, mutlaka bir özel eğitim öğretmeninin, çocuğu otizmli olan bir ailenin ya da konuya yatkın bir ruh sağlığı uzmanının daha çok dikkatini çekecek bir yapım. Benim asıl dikkatini çekmek istediğim kesim ise bambaşka. Bu konuda herkesin dikkatini çekmek istiyorum. Çünkü bir toplumun parçası olarak otizmli her bireyin çevresini bizzat “herkes” dediğim biz oluşturuyoruz. Ve Atypical; bu konuda duyarlı bir çevrenin otizmli bireylere ve onların ailelerine nasıl katkıda bulunabileceğini tüm açıklığıyla anlatıyor. İzlerken içinizi ısıtacak, duyarlılık dolu sahneler mevcut.

Son dönemlerde kaynaştırma eğitimi ve özel eğitim programlarının örgün öğretime daha fazla dahil edilmesi ile bazı gelişimsel sorunlar yaşayan öğrencilerin yaşıtlarıyla bir arada eğitim görebilmesi amaçlanıyor. Bu doğrultuda, çocuklarınızı, farklı gelişen çocuklar hakkında bilgilendirmek ve farklı olmanın güzelliği konusunda eğitmek büyük önem arz ediyor. Bu konuda vereceğiniz en büyük eğitimin, farklılıklara saygı duyan bir rol model olabilmenizden geçmekte olduğunu unutmayın =)

Keyifli seyirler…

Not: Dizinin 2. sezonu bekleniyor.

Yönetmen: Seth Gordon, Michael Patrick Jann, Joe Kessler
Senaryo: Jen Regan, Ava Tramer, Robia Rashid
Ülke: ABD
Vizyon Tarihi: Ağustos 2017 (ABD)
Müzik: Dan Romer


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir