Çocuk dostu Adem Güneş’in bir başka kitabı “Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar.” Önsözünde bahsettiği üzere; yıllarca üniversite hayatında aldığı notlar, okuduğu yayınlar, yaptığı gözlemler sonucu oluşan birikimi paylaşma isteği ile kaleme dökülmüş bir ilk göz ağrısı. Vicdanı, ruhu “eğitim” adı altında çoğu zaman örselenmiş küçük dostlara bir el uzatma isteği.

Kitap, uzun yıllardır kullanılmış çocuk eğitimi yöntemlerine taban tabana zıt diyebileceğimiz bakış açıları içeriyor. Kendi deyimiyle, “Ne diyor bu adam?” dedirtecek fikirler var kitapta. Güzel olansa bu farklı diye tabir ettiğimiz düşüncelerin okuru yakalayabiliyor olması. Bu durumun Adem Güneş’in çocuk eğitiminde vicdanlı olmayı tavsiye ederken, bizim de çocuk ruhumuza dokunması sayesinde olduğuna inanıyorum.

Üniversite eğitimim sırasında tanıştığım, çok değer verdiğim hocam, Dr. İsmail Hakkı Tomar danışma sırasında danışanı şaşırtmak gerektiğini söylerdi, aklımızı ve dilimizi ustaca kullanmamız gerektiğini. Adem Güneş’in kitaplarında da bu var aslında. Anne-babayı, eğitimciyi kısacası okuru şaşırtıyor. Eşit davranmanın kardeş kıskançlığını arttıracağı konusunda kaleme aldığı yazıda olduğu gibi… Bildiğimizi ve doğru olduğunu sandığımız terbiye yöntemlerinin tahtını sallayarak…

Anne- babalara çocukları ile çocuk olmanın ve bu maceranın tadını çıkarmanın mümkün olduğunu anlatan bu kitabı şiddetle ve böyle bilim insanlarına sahip olmanın verdiği gururla tavsiye ediyorum.

Keyifli okumalar….

Uzman Pedagog Doktor Adem Güneş- Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar
Timaş Yayınları, 2015.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir