Mutlu çocuklar yetiştirebilmenin sırrının, çocuğa öncelikle sağlıklı bir aile ortamı sağlamak olduğu kaçınılmaz gerçeklerden biri. Bu gerçeklik yaşam içerisinde ve meslek hayatımda da sıkça karşıma çıkıyor. Danışma sırasında, çocuklarda var olan sorunların nedenlerini de çözümlerini de genellikle aile içinde buluyoruz. Bu açıdan bakıldığında, çocuk eğitimini sağlıklı aile iletişimi temeline dayandırarak şekillendiren kitaplar yaşama uygulanabilirlik açısından çok daha verimli olabiliyor. Bu konuda başı çeken kitaplardan biri de Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Çetinkaya’nın “Ruhsal Açıdan Sağlıklı Aile Sağlıklı Çocuk” isimli eseri.

Ruhsal Açıdan Sağlıklı Aile Sağlıklı Çocuk kitabı, psikoloji, PDR gibi alanlarda ders kitabı olarak kullanılabilecek teorik bir içeriğin yanı sıra gündelik yaşam içerisinde ebeveynlerin de rehber olarak kullanabileceği nitelikte. Samimi bir üslup ile ele alınmış olan kitap, gelişim psikolojisiyle birlikte toplumsal yaşamı da düzenleyebilecek içeriklere sahip. Aslında, benzer kitaplardan da bu açıdan ayrılmaktadır.

Lisans eğitimim sırasında kendisinden ders almış, bilgilerinden faydalanabilmiş bir psikolojik danışman olarak, hocam Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Çetinkaya’nın kitabını anne-babalara, meslektaşlarıma ve eğitimcilere şiddetle tavsiyemdir.

Keyifli okumalar…

Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Çetinkaya- Ruhsal Açıdan Sağlıklı Aile Sağlıklı Çocuk
Empati Yayınları- Şubat 2010


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir